Su Arıtma Tesisi Pompa İstasyonu SCADA Sistemi

Pompa istasyonları tekil olarak boru hatları arasındaki iletimi kuvvetlendirmek amacıyla kullanıldığı gibi arıtma tesislerinin giriş ve çıkış bölümlerinde de suyun aktarımını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

Günümüzde endüstriyel tesislerin idare edilmesi operatör kullanımından, SCADA sistemlerinin kontrolüne geçişi zorunluluk haline gelmiştir. SCADA sistemlerinde geliştirilen özellikler ile kullanıcılara kolaylıklar sağlamakta ve tesis üretim ve tüketim verilerinin optimizasyonu ve kayıt altına alınması ile tesisler çok daha verimli hale gelebilmektedir.

Aşağıda firmamızın gerçekleştirdiği bir su arıtma projesine ait pompa istasyonu için hazırlanmış izleme ve kontrol ekranını görmekteyiz.

Su arıtma tesisi pompa istasyonu scada sistemi

Yukarıda görüntülenen SCADA tasarımında 7 adet pompa grubu, su seviye bilgileri, su akış bilgileri, hat basınç verileri bulunmaktadır.
Pompa gruplarının her birinde, pompanın önünde bir emiş vanası ve arkasında da çıkış vanası bulunmakta ve ayrıca çıkış vanasının arkasında mekanik güvenlik önlemi olarak tek tarafa akış sağlayan kontrol vanaları bulunmaktadır.

Pompa grupları, su alma yapısında bulunan su miktarı, hattın su pompaladığı depodaki su miktarı, birim zamanda istenen akış miktarına göre pompa gruplarını eş yaşlandırma prensibine ile otomatik olarak devreye alıp çıkarmaktadır.

Tasarımda bulunan hatların renksel animasyonları ile birlikte hangi hatlardan akış yapıldığı ve diğer ekipmanların dijital ve analog bilgileri gösterilmekte ve ekipmanların detaylı çalışma bilgileri de ekipmanlar üzerine tıklanarak açılan yardımcı küçük sayfalardan izlenmektedir.
Ayrıca bu bilgiler kayıt altına alınarak, geçmişe dönük zaman grafikleri ve bilgi tabloları şeklinde operatörün kullanımına sunulmaktadır.

Böylece tesisin bulunduğu mahalde arıza durumları haricinde operatörlerin bulunmasına gerek kalmamış olup SCADA bilgisayarlarından kolaylıkla izleme, kontrol ve raporlamalar otomatik veya yarı otomatik olarak gerçekleştirilebilmektedir.